UDHËTIMI I JUGUT

ZBULONI SHKRETËTIRAT E NGRIRA TË NJË BOTE ÇUDIRASH DIMËRORE.

REZERVONI TANI
NJË EKSPERIENCË SKANDINAVE E VËRTETË

Me përqendrim në maksimizimin e orëve tuaj pas timonit çdo ditë, Udhëtimi i Jugut në Laponi ju çon në një aventurë katër ditore duke përshkuar peizazhe përrallore dhe kulturash të lashta arktike.

ITINERARI I JUGUT
DITA 1
Fluturoni në aeroportin Kiruna para transferimit tuaj në hotelin ICEHOTEL® me famë botërore. Një vakt mbrëmje me pesë pjata, i shërbyer në blloqe akulli nga liqeni i ngrirë, ndiqet nga opsioni i një qëndrimi gjatë natës në një dhomë të ndërtuar me akull.
DITA 2
Drejtoni makinën në komunitetin Jokkmokk, ku do të kaloni Rrethin Arktik. Këtu do të zhytni veten në kulturën Sami me një vakt tradicional, përpara se të ushqeni drerin verior vendas. Pas drekës ndiqen 95km deri në Gallivare për një udhëtim emocionues mbi një liqen të ngrirë. Qetësim në saunën dhe dhomat me avull të hotelit tuaj.
DITA 3
Udhëtoni me makinën tuaj në strehimin e shquar Treehotel, i ndodhur lart në majat e pemëve të një pylli pishe të largët. Zbuloni kuzhinën lokale nën dritën e qirinjve mbi një liqen të ngrirë.
DITA 4
Është koha për tu thënë lamtumirë shokëve të udhëtimit ndërsa transferoheni në aeroportin Lulea për fluturimin tuaj drejt shtëpisë.
SKUADRA JUAJ E EKSPERTËVE

Profesionalë, të përkushtuar dhe me shumë, shumë përvojë. Jo vetëm që instruktorët tanë ekspertë dinë si të arrijnë më të mirën nga makinat por janë të pasionuar pas ndarjes së njohurive në mënyrë që të nxjerrin më të mirën edhe nga ju.

SHIKO GALERINË
TREEHOTEL

Arrini majat e pemëve në një nga hotelet më të lezetshme në botë. Shtatë streha me stil të frymëzuara nga foletë e zogjve dhe UFO-t e jashtëzakonshme janë të gatshme t'ju mirëpresin me luksin eko-miqësor dhe pamjet mahnitëse të Suedisë Veriore.

AGIMI VERIOR

Një udhëtim në Kiruna në veriun e largët të Laponisë suedeze ju ofron një shans të shkëlqyer për të përjetuar shfaqjen më spektakolare të natyrës dhe një moment të listës së dëshirave që mbetet me ju përgjithmonë.

ICEHOTEL<sup>®</sup>

Shtëpia e ekspozitës së artit të ngrirë me famë botërore dhe dhomat e gjumit prej akulli të gdhendur me temperatura ngrirje të vazhdueshme prej -5 deri -8 gradë Celsius. Një zgjedhje e dhomave të gjumit luksoze të ngrohta është gjithashtu në dispozicion pas një dite të rrëshqitjeve me slita qensh ose duke skulpturuar art në akull.

REZERVONI EKSPERIENCËN TUAJ TË LAPONISË

Katër ditë aventurë të ftohtë akulli në shkretëtirën e Arktikut.

REZERVONI TANI

KY PROGRAM OFROHET NË GJUHËN ANGLEZE

NA KONTAKTONI

LAPONIA

Zyrat tona janë të hapura nga ora 9 e mëngjesit deri në 18 pasdite CET nga e hëna deri të premten.


Telefon +49 69 460 97 47 47
Email jlriceacademy@zerotwonine.com

PYETJE TË SHPESHTA PËR UDHËTIMIN E AVENTURËS NË LAPONI
NË PËRGJITHËSI

Kush e drejton Udhëtimin e Aventurës Land Rover në Laponi?

Programi i Udhëtimit të Aventurës Land Rover në Laponi drejtohet nga Zum goldenen Hirschen X zerotwonine GmbH në bashkëpunim me Land Rover, të cilët ofrojnë automjetet dhe instruktorët e kualifikuar të Eksperiencës Jaguar Land Rover. Programi i ngasjes është krijuar nga Land Rover plus ju keni një menaxher programi i cili mbikëqyr të gjitha aspektet e përvojës tuaj të ngasjes për të siguruar që të funksionojë pa probleme.

Kush e drejton makinën?

Vetë ju! Ka një ekip instruktorësh nga Eksperienca Jaguar Land Rover për të dhënë udhëzime dhe mësim ekspert, por jeni ju vetë në drejtim të timonit.

Në çfarë gjuhe komunikohet gjatë udhëtimeve?

Programi ofrohet në gjuhën angleze.

A ka aktivitete të tjera?

Ka aktivitete shtesë opsionale në dispozicion për udhëtimin tuaj (me tarifë shtesë), të cilat mund të blihen paraprakisht kur rezervoni vendin tuaj. Për më shumë informacion në lidhje me këto, ju lutemi kontaktoni Zum goldenen Hirschen X zerotwonine GmbH si më poshtë vijon:

E-mail: jlriceacademy@zerotwonine.com ose me telefon: +49 69 460 97 47 47 (09h00 – 18h00 (CET), nga e hëna deri të premten, duke përjashtuar festat zyrtare. Mund të aplikohen tarifat e operatorit vendor).

ÇMIMI

Kur mbyllen rezervimet?

Rezervimet mbyllen 4 javë para datës së fillimit të rotacionit.

A kam nevojë të blej sigurim shtesë për të ngarë makinën?

Sigurimi shtesë i automjeteve nuk është i domosdoshëm, por është i detyrueshëm për klientët që blejnë një politikë gjithëpërfshirëse të sigurimit të udhëtimit. Sigurimi i udhëtimit për mysafirët me vendbanim parësor në Gjermani ose një vend kufitar mund të blihet përmes agjencisë sonë operuese Zum golden Hirschen X zerotwonine GmbH. Ju lutemi t’i kontaktoni si më poshtë:

E-mail: jlriceacademy@zerotwonine.com ose me telefon: +49 69 460 97 47 47 (09h00 – 18h00 (CET),

nga e hëna deri të premten, duke përjashtuar festat zyrtare. Mund të aplikohen tarifat e operatorit vendor).

Çfarë përfshihet në çmimin Udhëtimit të Aventurës Land Rover në Laponi?

Përfshirjet e përgjithshme janë si më poshtë: të gjitha aktivitetet e ngasjes, akomodimi në hotel (me krevat dopio), mëngjes, drekë dhe darkë, pije me vakte dhe transfertë nga aeroporti në ardhje/ikje. Ju lutemi referojuni itinerarit tuaj individual për të dhënat e sakta. Ju lutemi të vini re se për shkak të nivelit të ngasjes së përfshirë, alkooli përfshihet vetëm në darkën tuaj dhe është i kufizuar. Pije të gazuara, çaj dhe kafe përfshihen me të gjitha ushqimet.

Çfarë përfshihet në çmimin e eksperiencës së ngasjes?

Fluturimet, ushqimet dhe pijet që nuk specifikohen në program, aktivitetet opsionale (për shembull udhëtimi me slitë qensh) tarifat e vizës (nëse zbatohet), sigurimi i udhëtimit dhe çdo marrëveshje para ose pas udhëtimit që devijojnë nga itinerari.

NGASJA

Unë kurrë nuk kam ngarë një automjet mbi dëborë dhe akull më parë, a mund të marr pjesë në Udhëtimin e Aventurës Land Rover në Laponi?

Absolutisht po - aktivitetet e ngasjes janë krijuar për drejtuesit e të gjitha aftësive. Ju merrni informacione të hollësishme për drejtuesin dhe ekipi ynë i ekspertëve të Land Rover Experience është gati të ofrojë udhëzime dhe mësime ekspertësh para nisjes dhe gjatë rrugës. Secila nga automjetet tona do të jetë e pajisur me një radiomarrëse, në mënyrë që të jeni në kontakt me instruktorët tanë gjatë udhëtimit.

Çfarë makine do të ngas?

Range Rover Sport

Herë pas kohe ne mund të ndryshojmë ose t'i zëvendësojmë automjetet e specifikuara, për shkak të rrethanave jashtë kontrollit tonë dhe ne rezervojmë të drejtën për ta bërë këtë.

A janë makinat me marsh manual apo automatik?

Të gjitha automjetet në këtë program janë automatike.

A janë automjetet me timon në të majtë apo në të djathtë?

Automjetet janë disa me timon majtas dhe disa me timon djathtas. Klientët që nuk janë të kënaqur të ngasin makinën me timon në një kah specifik të automjetit janë të mirëpritur të informojnë ekipet e instruktorëve të cilët do të bëjnë çmos për të përmbushur kërkesat.

Cila është mosha minimale për pjesëmarrje?

Mosha minimale e pjesëmarrjes është 21 me 3 vite leje drejtimi ose 23 me 1 vit leje drejtimi.

Çfarë lloji leje drejtimi do të më duhet?

Të gjithë drejtuesit duhet të kenë një leje drejtimi të plotë dhe të vlefshme. Nëse keni patentë të Mbretërisë së Bashkuar ju do të dërgoni një lidhje në një formular në internet, të cilën duhet ta plotësoni paraprakisht në mënyrë që të verifikoni statusin e licencës tuaj. Nëse patenta juaj është lëshuar jashtë Mbretërisë së Bashkuar, atëherë do t'ju kërkohet të plotësoni një formular të deklaratës së patentës gjatë udhëzimeve tuaja të mirëseardhjes. Patenta juaj duhet të jetë e vlefshme e aktuale dhe duhet të sillet dhe të paraqitet në ditën e eksperiencës.

Të gjithë drejtuesit duhet të kenë së paku tre (3) vite eksperiencë të pandërprerë të ngasjes me një patentë të plotë pa aksident të rëndë ose dënim gjatë dy (2) viteve të fundit. Ose të paktën një (1) vit përvoje të pandërprerë të ngasjes me një licencë të plotë pa aksident të rëndë ose dënim në atë kohë, nëse drejtuesi është 23 vjeç ose më i madh. Të gjithë drejtuesit duhet të kenë jo më shumë se 6 pikë dënimi aktuale në patentën e tyre (ku zbatohet) për t'u mundësuar atyre të marrin pjesë në çdo kërkesë rrugore të kursit. Ju duhet të na njoftoni nëse keni më shumë se 6 pikë dënimi në patentën tuaj.

A duhet të kem një nivel të caktuar të përshtatshmërisë fizike për të marrë pjesë?

Për të marrë pjesë në eksperiencën e ngasjes ju duhet të siguroheni që nuk dini nëse ka ndonjë rrethanë që do t'ju skualifikonte nga kjo eksperiencë të tilla si probleme kronike të shtyllës kurrizore (ose kushte të ngjashme), kushte mendore të cilat mund të pengojnë aftësinë tuaj për të ngarë, shikim i dobët i cili nuk plotëson standardet për ngarje, shtatzëni ose probleme me zemrën.

Sa njerëz do të jenë në çdo automjet?

Do të jenë dy klientë që ndajnë një makinë.

UDHËTIMI

Sa kohë do të kem pas timonit?

Mund të keni deri në 4 orë në varësi të kushteve të motit.

Nëse unë udhëtoj vetë do të kem automjetin tim?

Jo. Si një udhëtar i vetëm, do të bashkoheni në automjetin tuaj me një klient tjetër. Megjithatë, ju do të keni dhomën tuaj individuale në hotel.

A lejohen fëmijët të hyjnë në Udhëtimin e Aventurës së Laponisë?

Udhëtimi i Aventurës të Laponisë nuk është i përshtatshëm për fëmijë për shkak të arsyeve të sigurisë dhe kushteve ekstreme të klimës në destinacion.

Cili është numri maksimal i pjesëmarrësve në grup për çdo eksperiencë të ngasjes?

Për të siguruar eksperiencë më ekskluzive dhe më të përkushtuar, numri maksimale i pjesëmarrësve në Udhëtimin e Aventurës Land Rover në Laponi është 30 (dy për automjet).

Cilët lloje të shtretërve disponohen?

Ne ofrojmë shtretër dysh në të gjitha dhomat. Shtretër tek ose dy shtretër nuk disponohen. Ne ofrojmë llojet e mëposhtme të dhomave në hotele të ndryshme.

Treehotel:

Udhëtimi i Veriut: Birds Nest, UFO, Cabin, BlueCone, Dragonfly, 7th room

Udhëtimi i Jugut: Birds Nest, UFO, Cabin, 7th room, Dragonfly

Quality Hotel: Dhoma dyshe sipërore

ICEHOTEL®: Dhoma e ngrohtë - Kaamos

Ju keni mundësinë të përmirësoni qëndrimin tuaj në ICEHOTEL® duke ndryshuar në një dhomë të ftohtë (me tarifë shtesë). Disponueshmëria dhe kostot e përmirësimit të dhomës së ftohtë do të sqarohen sipas kërkesës.

Ju lutemi vini re se rezervimi i dhomës në Treehotel bazohet në parimin kush vjen i pari.

A më duhet vizë?

Shumicës së vendeve jashtë BE-së u nevojitet vizë për udhëtime drejt Suedisë dhe BE-së. Kontaktoni konsullatën tuaj lokale për të kontrolluar kërkesat specifike. Nëse keni nevojë për ftesë për të marrë vizën tuaj, ju lutemi të informoni Zum goldenen Hirschen x zerotwonine GmbH dhe kjo do t’ju ofrohet. Ata mund të kontaktohen si më poshtë:


E-mail: jlriceacademy@zerotwonine.com ose me telefon: +49 69 460 97 47 47 (09h00 – 18h00 (CET),

nga e hëna deri të premten, duke përjashtuar festat zyrtare. Mund të aplikohen tarifat e operatorit vendor).

Cila monedhë përdoret në Suedi?

Monedha vendase është korona suedeze (SEK).

Me kë mund të kontaktoj nëse kërkoj ndihmë me rezervime biletash avioni ose sigurim udhëtimi?

Zum goldenen Hirschen X zerotwonine GmbH, partneri ynë operativ, me kënaqësi do t'ju ndihmojë të rezervoni biletat tuaja të avionit dhe sigurimin e udhëtimit. Ata mund të kontaktohen si më poshtë:


E-mail: jlriceacademy@zerotwonine.com ose me telefon: +49 69 460 97 47 47 (09h00 – 18h00 (CET),

nga e hëna deri të premten, duke përjashtuar festat zyrtare. Mund të aplikohen tarifat e operatorit vendor).

A më duhen rroba speciale?

Temperatura në vendin e ngasjes mund të bjerë deri në -30°Celsius ose më poshtë dhe prandaj ju kërkojmë që të sillni veshje dhe këpucë të përshtatshme të ngrohta, rezistente ndaj motit. Veshjet nuk ofrohen dhe për këtë arsye ne rekomandojmë që të gjithë pjesëmarrësit të sjellin artikujt në vijim:


• Kapele e ngrohtë
• Doreza të ngrohta
• Shall leshi
• Shtresë me bazë termike (me mëngë të gjata / këmbë të gjata)
• Xhaketë me izolim të mirë
• Disa bluza shtesë me peshë të lehtë sipas nevojës
• Këpucë të forta dhe të rehatshme (të përshtatshme për ngarje)
• Syze dielli

Cili është kodi i veshjes për mbrëmjet?

Kodi i veshjes së mbrëmjes është i rastësishëm.

A më lejohet të sjell një aparat që regjistron video?

Po, sigurisht, ju lutemi të vini re se dronët nuk lejohen.

UDHËTIMI I VERIUT

Shijoni të njëjtën përvojë spektakolare katër-ditore të drejtimit në Laponi, por me më pak kilometra në timon.

ZBULO MË SHUMË
MË MBAJ TË INFORMUAR
Qëndroni të përditësuar me lajmet dhe ofertat më të fundit nga udhëtimi i aventurës
Url
SHKARKO NJË BROSHURË
Shikoni dhe shkarkoni broshurat më të fundit Land Rover
Url
REZERVO NJË PROVË DREJTIMI
Organizoni një provë drejtimi përmes shitësit të autorizuar më të afërt
Url
NDËRTO VETË
Përdorni konfiguruesin për të krijuar automjetin tuaj të përsosur
Url